Blog

3D skeneri - Edukacija #1

3D skeneri - Edukacija #1
  • Objavljeno: 13.11.2024.

3D Skeneri - terestički

3D Skeneri – terestički laserski skeneri već su duže vremena u upotrebi. Razlikujemo ih prema ugrađenim LiDAR mjernim senzorima, a oni se razlikuju prema snopu snimanja, kvaliteti same zrake tj. rasapu, duljini dohvata laserskih zraka, količini snimljenih točaka u sekundi…

Uz LiDAR mjerni senzor ugrađeni su motori pomoću kojih kompletan uređaj rotira oko vertikalne osi, zatim kamera za bojanje oblaka točaka i GNSS zbog pozicioniranja cijelog snimka.

Prvi skeneri kakvih i danas ima u prodaji i u upotrebi, koristili su senzore koji su najčešće imali vertikalnu širinu snopa oko 90º i rotirao je 360º oko vertikalne osi.

Domet im je najčešće bio od 20 m pa do preko 1000 m. Nedostatak im je nepokriveni dio snimka iznad i ispod samog uređaja, što je problem kada je potreban snimak stropa prostorije, što se je pokušalo riješiti različitim dodacima sa više ili manje uspjeha.

Zatim razlikuju se u kvaliteti snimka tj. samih zraka što ovisi o proizvođaču i o modelu, a najčešće je ±5 mm/100 m što je ujedno i uobičajen standard za iskazivanje kvalitete, no neki proizvođači taj podatak pišu drugačije, najčešće kako bi prikrili lošiju kvalitetu svojih uređaja.

Ti pojedinačni snimci se međusobno povezuju i to na različite načine. Tako se koriste različiti pribor poput orijentacijskih točaka i kugli, ali mogu se povezati i pomoću identičnih točaka, a postoje i proizvođači koji su razvili računalni program koji automatski prepozna identične točke te na taj način uklopi više snimaka u jedinstveni snimak na jednostavan način.