Različiti tipovi LiDAR senzora za različite namjene
LiDAR sustavi i 3D skeneri sastoje se od više različitih senzora koje najčešće čine: LiDAR senzor, kolor kamera, GNSS uređaj, IMU jedinice za mjerenje nagiba, bluetooth za povezivanje sa vanjskim jedinicama, najčešće mobitel ili tablet, zbog prikazivanja snimka u realnom vremenu, modem za pristup internetu, baterija, memorija … a koordinirani rad vrši računalni program.
Svaki od tih sustava ima različite karakteristike, pa samim time je pogodan za rad na različitim poslovima. Ovog puta ćemo analizirati LiDAR sustave prema različitim LiDAR senzorima (3D skenere ćemo analizirati u nekom od nastavaka), a preglednu tabelu sa tehničkim specifikacijama prikazujemo na kraju teksta.
LiDAR sustave razlikujemo prema nosaču, tj. da li će biti smješteni na neku od letjelica ili na neko od cestovnih vozila (red 5. tabele), a postoje modeli koji se uz odgovarajući nosač i nekoliko dodatnih dijelova mogu montirati i na letjelicu i na cestovno vozilo što se može vidjeti iz fotografija priloženih u tabeli (red 2. tabele). Ti sustavi ovisno o namjeni su različitih dimenzija (red 3. tabele) i različitih težina (red 4. tabele).
Najpoznatiji proizvođači LiDAR senzora su : RIEGL, Velodyne, Hesai, Livox i drugi. Senzori se razlikuju prema različitim karakteristikama, a kao prvo bi istaknuli doseg (red 6. tabele). U našoj ponudi imamo LiDAR sustave koji imaju doseg do 1500 m. Osim dosega postoji i preporučeni optimalni tj. minimalni i maksimalni doseg kako bi mjerenje bilo najbolje kvalitete (red 8. tabele). Ovisno o senzoru postoji razlika u kvaliteti mjerenja, na što utječe uz niz uvjeta i već spomenuti doseg, tj. što je udaljenost veća kvaliteta je lošija što je prikazano u tabeli (red 7. tabele).